Czym jest hodowla FCI?

Pasja i miłość do psów rasy akita japońska

Hodowla psów rasowych

Związek Kynologiczny w Polsce


Związek Kynologiczny (ZKwP) to polska organizacja zrzeszająca właścicieli/hodowców psów rasowych. Związek posiada 47 oddziałów terenowych i jest to jedyna organizacja kynologiczna w Polsce, która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. ZKwP organizuje rocznie ponad 100 wystaw psów gdzie sędziowie kynologiczni oceniają psy, sprawdzając ich wartość hodowlaną oraz stan zdrowotny i psychiczny. Psy wystawowe muszą być dobrze socjalizowane, aby mogły mieć sprawdzane zęby oraz być dotykane po ciele przez obcych ludzi, nie mogą warczeć, ani okazywać agresji wobec sędziego i innych psów na ringu.

W hodowlach ZKwP psy są rozmnażane odpowiedzialnie, w sposób kontrolowany – maksymalnie raz w roku i (najczęściej) maksymalnie do 8 roku życia (dotyczy wieku suczek). Każdy nowo urodzony szczeniak jest szczegółowo sprawdzany podczas odbioru miotu, po czym – po dopełnieniu przez hodowcę różnych formalności – otrzymuje metrykę, czyli świadectwo pochodzenia.

Związek Hodowców Psów
Uprawnienia hodowlane

Do hodowli dopuszczane są zwierzęta spełniające zakładane przez wzorzec rasy wymagania (pokrój i charakter) oraz wolne od nosicielstwa chorób przekazywanych dziedzicznie. Szczegóły kwalifikacji hodowlanej psa/suki uściśla Regulamin Hodowli Psów Rasowych. Do kwalifikacji hodowlanych zalicza się oceny z wystaw i innych imprez kynologicznych organizowanych przez wszystkie organizacje zrzeszone w FCI. Pies, żeby był reproduktorem musi uzyskać 3 oceny doskonałe, suka hodowlana musi uzyskać 2 oceny doskonałe, a trzecia może być bardzo dobra.

Właściciel reproduktora nie ma obowiązku założenia hodowli, ale także musi uzyskać dla niego uprawnienia hodowlane. W niektórych rasach konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów hodowlanych, w tym zaliczenie testów psychicznych, uzyskanie wyszkolenia na odpowiednim poziomie, wykonanie koniecznych badań zdrowotnych jak np. prześwietlenia stawów biodrowych czy zaliczenie prób pracy jak w przypadku niektórych ras psów myśliwskich.

  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Czym jest hodowla FCI
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Czym jest hodowla FCI
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Czym jest hodowla FCI

Warunki prowadzenia hodowli FCI


Hodowcą jest członek ZKwP, prowadzący hodowlę na terenie RP, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany. Oprócz przestrzegania obowiązujących zasad i procedur dotyczących hodowli psów wybranej przez nas rasy, warto zdać sobie w pełni sprawę z faktu, iż prowadząc hodowlę psów będziemy zmuszeni do oddania tym zwierzętom całego naszego wolnego czasu i znaczną część serca. Zobligowani jesteśmy także do zapewnienia odpowiednich warunków, które będą najbardziej optymalnymi, zwłaszcza dla młodych szczeniąt przychodzących na świat w naszej hodowli.

Żeby zostać hodowcą, musisz przede wszystkim:

  1. Kochać psy i mieć wystarczająca wiedzę o nich
  2. Poświęcać czas na opiekę, szkolenia, wychowanie szczeniąt
  3. Nastawić się na spore wydatki – sam zakup osobników hodowlanych, utrzymanie, wyposażenie, opieka i badania weterynaryjne
  4. Last, but not least – mieć odpowiednie warunki i wsparcie rodziny

Ile kosztuje szczeniak i czemu tak dużo?


Wielu ludzi do kupna psa zachęca niska cena. Psy z pseudohodowli zazwyczaj kosztują od 100 do 1.500-2.000 zł. Cena psa rasowego z hodowli z ZKwP oscyluje w okolicy 2.500-45.000 zł, w zależności od rasy, od renomy hodowli, od osiągnięć psów na wystawach, od zdobytych przez psy hodowlane uprawnień (certyfikat psa terapeutycznego, psa tropiącego, ratowniczego, certyfikat użytkowości psa pasterskiego itp.) oraz od tego, czy szczeniak kupowany jest jako pies wystawowy/hodowlany, czy nie itd.

Kupując psa rasowego, kupujesz go z jakiegoś powodu – odpowiednie cechy fizyczne, charakter, predyspozycje. Niejednokrotnie możemy zetknąć się z propozycjami sprzedaży szczeniąt za relatywnie niewielkie pieniądze, ale w takim przypadku powinniśmy się bardzo mocno zastanowić i zbadać czy taki hodowca aby na pewno przywiązuje odpowiednio dużą wagę do zdrowia swoich psów, ich odżywiania, warunków bytowania, poziomu ich wyszkolenia, oraz czy krycia i dobieranie rodziców przyszłych szczeniąt są dobrze przemyślane. Tylko dążąca do udoskonalania rasy i przekazywania dobrych genów hodowla jest warta uwagi przy wyborze szczeniaka. To wszystko składa się na cenę jaką trzeba za niego zapłacić.

Kiedy szczeniaki pojawią się na świecie drogą natury, jest cudownie. Co innego jeżeli trzeba wykonać cesarskie cięcie, którego nikt za darmo nie zrobi. To nie koniec kosztów hodowli, jakie ponosi hodowca - kolejne to opłata związana z przeglądem miotu, wydanie metryk dla każdego szczeniaka, szczepienia i odrobaczenia maluchów, specjalistyczne karmy, pielęgnacja. Odchowanie szczeniaków to zapewnienie im jak najlepszych warunków rozwoju i socjalizacji. To też wybranie maluszkom odpowiednich domów... wcale to nie jest bardzo proste. Gdy maluchy odejdą już do nowych domów, hodowca odbiera od ich właścicieli telefony o każdej porze dnia i nocy, służąc radą i pomocą. Do końca życia :)

Hodowla Psów Rasowych
  • SZCZENIAKI AKITA INU


    Każdy pies ma swoje wady i zalety, nie inaczej jest w przypadku Akity. Planując przyjęcie któregoś z naszych szczeniąt warto wziąć pod uwagę wszystkie powszechnie znane cechy tej rasy i zestawić je ze swoim stylem życia oraz warunkami domowymi, ilością dysponowanego czasu wolnego i intensywnością życia towarzyskiego. Mimo natury związanej z dużą aktywnością Akita jest psem zrównoważonym, przekłada się to na wierność właścicielowi. Większość psów tej rasy lubi pieszczoty, ale nie jest natarczywa.

    Akita bardzo źle reaguje na ostre traktowanie, a jest przy tym bardzo uparty, nie sposób więc nie wspomnieć o jednej ważnej kwestii. Należy pamiętać, że Akita nie lubi być drażniony i w reakcji na jakiś zachowanie może ugryźć. Niektórym dzieciom często pozwala się na bezceremonialne traktowanie zwierząt, co może prowadzić do przejawów okrucieństwa - takie dzieci powinny być trzymane od Akity z daleka. Rozmiary psa i jego zdolności bojowe mogą narazić zdrowie i życie dziecka na niebezpieczeństwo.

  • HODOWLA AKIT JAPOŃSKICH


    Pierwotnie wielkość Akity wahała się w klasyfikacjach kynologicznych od małej do średniej – nie istniała tak naprawdę żadna duża rasa. Patrząc historycznie, od roku 1603 w okolicach prowincji Akita a wyspie Honsiu do walk psów używano odmiany akita matagi. Były to psy średniej wielkości, używane do transportu i polowań na niedźwiedzie. Dwieście lat później zaczęto krzyżować matagi z mastifami i psami tosa. W efekcie zwiększyły się gabaryty, ale zatarciu uległy cechy charakterystyczne dla szpica.

    W 1908 roku zakazano walk psów, ale rasę zachowano poprawiając przy okazji jej typ. W ten sposób powstała najprawdopodobniej jedyna duża japońska rasa. W 1931 roku dziewięciu największych jej przedstawicieli ogłoszono „pomnikami przyrody” oraz uznano za dziedzictwo narodowe. Po wojnie liczba Akit zmalała ale dzięki jej miłośnikom udało się oczyścić rasę i uzyskać wartościowy materiał hodowlany. Wszystko to w połączeniu ze znaną historią rasy wyznacza szanowaną tradycję patronującą regułom chowu.

  • SZCZENIAKI AKITY JAPOŃSKIEJ


    Na przestrzeni lat poświęconych pracy z rasą Akita Inu wypracowaliśmy reguły postępowania, dzięki którym możemy nie tylko wychowywać nasze szczeniaki, ale i przyzwyczaić je do tego, że są wychowywane. Można powiedzieć, że to znak firmowy Dworskiej Ostoi. W naszym mieście, czyli w Szczecinie wielokrotnie mieliśmy okazję widzieć źle ułożone psy różnych ras trzymane jako modne, czy prestiżowe, ale zagrażające otoczeniu, dlatego aktywnie przeciwdziałamy powtórzeniu takiej sytuacji w przypadku Akity.

    Dążymy do tego by psy z naszej Hodowli były przyjaciółmi swoich rodzin, a nie ich postrachem. Wykorzystujemy to, że Akita wszystko obserwuje, doskonale odczytuje intencje zarówno ludzi jak i zwierząt, bardzo dobrze odczytuje mowę ciała, znakomicie interpretuje sygnały niewerbalne. Wychowanie takiego psa nie ogranicza się więc jedynie do przestrzeni, którą ma do dyspozycji, ale obejmuje również odpowiedzialność hodowcy za własne postępowanie, bez względu na to, czy szczeniaczek je widzi, czy nie.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.