Masz akitę i musisz z tym żyć :)
Pierwsze lata u każdego psa to najważniejszy czas w jego życiu. Przemianie szczeniaka w dorosłego osobnika towarzyszą wszystkie zaprogramowane genetycznie oraz uwarunkowane środowiskowo zmiany, które mają miejsce w ciągu pierwszych 2-3 lat życia. Jednocześnie jest to newralgiczny okres u młodego akity – intensywny wzrost przeplata się z rozwojem emocjonalnym i dojrzewaniem płciowym. Czasem będzie Ci się wydawać, że to nie ten sam pies jaki kilka miesięcy temu zamieszkał w Waszym domu, czasem będziesz bezradny wobec kompletnego braku posłuchu i oślego uporu akiciego nastolatka.
Pociechą niech będzie fakt, że wszystkie te etapy dorastania są potrzebne i normalne i że przechodzi je każdy pies. Jednak nie oznacza to, że wystarczy tylko „przeczekać”. Na każdym etapie rozwoju opiekun stanowi kluczowy element tej układanki zwanej MAMY AKITĘ. W tym okresie wszystko można wygrać, albo... wszystko popsuć. O socjalizacji i wychowaniu akity piszemy w innych zakładkach na naszej stronie.
Zachowując dwa powyższe warunki można się spodziewać, że nasz pupil wyrośnie zdrowo, przejdzie bez większych problemów krytyczny okres oraz zachowa zdrowie i dobrą kondycję przez długie lata.
Trzeba wspomnieć o sprawie, która budzi niepokój u wielu właścicieli – zmiana sierści u młodych akit. Linienie u psów dorosłych jest procesem naturalnym i odbywa się dwa razy do roku. U szczeniąt i młodych psów zrzucanie puchu szczenięcego i porost sierści dorosłej rozpoczyna się około 6. miesiąca życia. Od tego mniej więcej czasu z sierścią psa dzieją się czasem naprawdę cuda ;) Może być tak, że pies zgubi puch i zostaną tylko włosy okrywowe, że sierść będzie twarda i nastroszona, a w dodatku tłusta, że pies nagle z niedźwiadka stanie się wyliniałym chudzielcem. Wszystkie te zmiany trzeba obserwować ze spokojem, ponieważ takie historie to efekt przemian hormonalnych. Cały proces powinien się z czasem uspokajać, a kolejne wylinki powinny dawać gęstszą i piękniejszą okrywę włosową. Oczywiście wszystko musi być pod kontrolą, ponieważ bywa, że na skutek linienia pies nadmiernie się drapie, a na skórze pojawiają się zaczerwienienia pod brzuchem albo sączące krostki np. w okolicy ogona. Taki stan bezwzględnie wymaga zaleczenia. W wielu miejscach piszemy i często powtarzamy, że w okresie do 1,5-2 lat należy suplementować psią dietę odpowiednim zestawem witamin i minerałów.
Każde stworzenie łącznie z człowiekiem ma rozwój zaprogramowany w genach. Kolejne etapy następują po sobie szybciej lub wolniej i u każdego psa trochę inaczej. Jednak można ogólnie zakreślić ramy czasowe określonego zjawiska, np. wypadanie zębów kończy się w wieku pół roku. Akity rosną dość szybko, w wieku 6 miesięcy są już psem „dorosłej” wielkości. Ale dalsza budowa masy i rozwój emocjonalny trwa do 3. roku życia.
ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222
Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.