Wychowanie akity

nauka zasad obowiązujących w domu

Wychowanie akity

Akita dobrze wychowana


Wychowanie akity z natury rzeczy odnosi się do okresu szczenięcego i młodzieńczego, a to w przypadku małego akity nie różni się od wychowania każdego innego psa rasy czystej i mieszanej. Szczeniaki należy uczyć posłuszeństwa i rozsądnej dyscypliny od samego początku. Im młodszy pies, tym szybciej się uczy i przyzwyczaja do pewnych reguł. Ideałem byłoby zacząć pracę z psem w pierwszych dniach po pojawieniu się malucha w Twoim domu. Jeszcze przed przybyciem nowego domownika ustal rodzinnie, co będzie mu wolno, a co nie, np. nie karmimy psa ze stołu, nie dajemy rąk do gryzienia podczas zabawy, wychodzimy na regularne spacery, uczymy psa wyciszenia, nie przebywamy z nim 24h/dobę i tak dalej. 

Szczenię akity szybko się uczy i z pewnością zaakceptuje takie warunki, jakie zastanie. Jeśli pan nie pozwala wskakiwać na kanapę, trudno, jest przecież wygodne posłanko. Jeśli zaś pan zabierze do łóżka – super, widocznie psy sypiają w łóżkach. Jeśli pan wychodzi do pracy, to znaczy, że pies przez pół dnia śpi (odbije to sobie z nawiązką po południu). Jeśli natomiast pan nie pracuje, to znaczy, że porządne psy plączą się przy nogach od świtu do nocy. Jak więc wychowasz swojego psa, takiego będziesz miał.

Wychowanie Szczeniaka Akity
Komunikacja + Konsekwencja

Podstawą wychowania akity jest dobra komunikacja między psem i człowiekiem. A ta z kolei jest wynikiem więzi, jaka łączy tych dwóch/dwoje. Szczeniak nie jest głupi albo złośliwy, ani nawet leniwy, a tym bardziej głuchy – akita to bardzo inteligentna rasa, do tego empatyczna, ale myśli „po swojemu” i tej natury nie przeskoczysz. Najlepiej zrobisz jak to zaakceptujesz i wykorzystasz tę wiedzę do satysfakcjonującego porozumienia.

Kluczową rolę w wychowaniu akity odgrywa żelazna konsekwencja. I nie ma, że boli. Jeśli zadecydowałeś, co psu wolno, a co jest zakazane, to staraj się nie robić żadnych wyjątków. Konsekwencja w zachowaniu opiekunów ma również ogromne znaczenie w budowaniu wzajemnych relacji i poczucia bezpieczeństwa psa. Akita jest zapatrzona w swojego właściciela, wierna i oddana, ale źle wychowana, bez autorytetu i dobrego przewodnika może sprawić spore problemy dla otoczenia. Jest to pies bardzo inteligentny, który potrafi sam podejmować decyzje i do tego potrafi być uparty.

  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Wychowanie akity
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Wychowanie akity
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Wychowanie akity

Psie przedszkole


Doskonałą formą zacieśniania więzi są wspólne treningi w przedszkolu dla szczeniąt. W psim przedszkolu zajęcia prowadzone są w taki sposób, żeby maksymalnie wzmocnić relacje między opiekunem, a psem. Regularne „lekcje” skutkują tym, że szczeniak z radością i zainteresowaniem skupia uwagę na swoim przewodniku, pomimo tego, że wokół są inne psy.

Takie szkolenie powinno nauczyć Cię w jaki sposób pracować ze swoim czworonogiem, żeby kontrolować jego zachowanie również poza salą treningową. Luźna smycz, siad, oddawanie zabawek, skupienie uwagi, panowanie nad emocjami – to podstawy, które jest w stanie opanować przeciętny szczeniak, jeśli będzie wiedział czego od niego oczekujesz. Dlatego prawidłowa komunikacja to jeden z głównych punktów programu. Kolejnym z nich jest bezpieczna socjalizacja, czyli nauka prawidłowych reakcji na różnorodne bodźce i niecodzienne sytuacje. O socjalizacji piszemy więcej w innych działach, zachęcamy do przestudiowania zakładek: Wybór szczeniaka Odchów szczeniąt Socjalizacja szczeniąt Szczeniakowe ABC

Co wolno, a co nie?


Zanim będziesz uczył szczeniaka zasad i domowych zwyczajów stwórz w domu odpowiednie warunki dla nowego lokatora. W całym domu zabezpiecz miejsca, w których potencjalnie może dojść do szkód dla szczeniaka i/lub Twojego dobytku. Można chwilowo zwinąć dywan, zabezpieczyć wszelkie kable, podciągnąć do góry firanki i zasłonki, kwiatki umieścić poza zasięgiem ciekawskiej mordeczki, zrezygnować z długich serwet, które tak cudownie się ściąga ze stołu w najmniej spodziewanym momencie. Kiedy zabezpieczysz swoje mieszkanie, znacznie łatwiej będzie ci wyegzekwować posłuszeństwo od malucha.

Im rzadziej będziesz musiał psu czegoś zabraniać, tym lepiej. Jeśli szczenię będzie ciągle słyszało: nie wolno, zostaw, nie rusz, fe, brzydki pies, to po kilku dniach przestanie w ogóle reagować na jakiekolwiek zakazy. Kiedy zostawiasz akitę samą na kilka godzin, ogranicz jej dostęp do całego domu. Szczenię szukające sobie samotnie rozrywki niewątpliwie ją znajdzie. Dlatego trzeba przyjąć zasadę, że kiedy państwa nie ma w domu, malec przebywa w wyznaczonym, bezpiecznym miejscu, w którym ani jemu nie stanie się krzywda, ani nie zniszczy niczego ważnego.

Wiele stresu może zaoszczędzić klatka kenelowa, o której więcej piszemy w Szczeniakowym ABC. Maluch szybko zaakceptuje klatkę, gdzie będzie miał swoje posłanie i ulubioną zabawkę/gryzaka, który pocieszy w chwilach samotności. Pamiętaj, że w klatce powinny się zdarzać najmilsze rzeczy: mizianko za uszkiem, jedzenie, picie, najlepsze nagrody. I tam nie wolno na malca krzyczeć, karcić go ani marudzić. Jeśli gdzieś narozrabia, ale uda mu się zwiać do klatki, musi nastąpić całkowita amnestia. Chodzi o to, aby psiak traktował klatkę jak swoją ulubioną miejscówkę i bezpieczne schronienie.

Trzy przełomy behawioralne


Przełom behawioralny, to moment, w który zachowanie psa ulega zmianie, najczęściej pod wpływem przemian hormonalnych. Psy domowe, w tym akity, przechodzą trzy przełomy behawioralne. Pierwszy z nich występuje około 4 miesiąca życia, kolejne czekają nas gdy pies ma 8 i 18 miesięcy. Problem behawioralny to zachowanie nietypowe, utrudniające wspólne funkcjonowanie: obgryzanie przedmiotów, agresja wobec innych zwierząt, lęk socjalizacyjny, ucieczki, nieposłuszeństwo.

Pierwszy przełom następuje w okolicach czwartego–piątego miesiąca życia i  pokrywa się w czasie z wymianą zębów. To ten moment, kiedy nasz słodki szczeniaczek przestaje być właśnie szczeniaczkiem a staje się psem. Uczy się funkcjonować w psim świecie, respektować istniejące w nim prawa i obowiązki. Relacje z pobratymcami i zabawa z nimi staje się jego naturalną potrzebą, na którą trzeba pozwalać oczywiście pod kontrolą opiekunów. Wymiana zębów w tym okresie może skutkować też pobudzeniem i wzmożoną potrzebą gryzienia przedmiotów.

Drugi przełom behawioralny pojawia się około ósmego miesiąca i towarzyszy mu prawdziwa burza hormonalna. To jest też moment, gdy pies zapomina, co to jest siad!, waruj!, do mnie!; na tą chwilę ma dużo ważniejsze potrzeby instynktu, który się właśnie włączył. Do tej pory wiedział, że jest psem, a teraz wie już jakim. Może się też zdarzyć, że na nas warknie, dlatego, że on po prostu dojrzewa i wykrzykuje nam, że jest dorosły. To też czas psich lęków (tzw. faza duchów), a w relacji z człowiekiem okres niesubordynacji i uporu. Szkolenie w tym czasie, acz bardzo konieczne przypomina orkę na ugorze...

Trzeci, ostatni etap przechodzimy spokojnie. Pies ma około 18 miesięcy i odzyskuje stabilizację, a my, wraz z nim... Oczywiście pod warunkiem, że nie poddaliśmy się na drugim etapie, cierpliwie i konsekwentnie egzekwując psie posłuszeństwo :)

program naprawczy


Szczeniaki są dość przewidywalne, a ich zachowania wynikają z natury psa jako takiego oraz wczesnej socjalizacji jaka ma miejsce w macierzystej hodowli. Jednak zawsze coś może potoczyć się niegodnie z planem, ponieważ każdy pies jest inny, nawet jeśli to bliźniacze rodzeństwo z jednego miotu. Dlatego w przypadku pojawienia się nieprzewidywalnych problemów z psem (nie tylko w wieku szczenięcym) skonsultuj się z doświadczonym behawiorystą, który w uznanych przypadkach pomoże w reedukacji, a czasem resocjalizacji niepożądanych zachowań.

Nauka I Szkolenie
  • SZCZENIAKI AKITY


    Wybór psa wymaga, by wziąć po uwagę nie tylko wady i zalety, jakie cechują daną rasę. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z jakim charakterem będzie się mieć do czynienia. Należy wiedzieć, czy niezależny i dumny pies z silnym charakterem jak Akita nie będzie odpowiedni dla każdego domu, czy każdej rodziny. Pan któremu taki pies towarzyszy, musi być niezwykle konsekwentny w jego wychowaniu, mieć żelazną cierpliwość i tak naprawdę być bardziej uparty od niego, by móc go odpowiednio ułożyć.

    Przekazując szczeniaczki z naszej Hodowli nowym właścicielom zawsze podkreślamy, że poza terenami domowymi Akita nie powinna pozostawać poza kontrolą, czyli luźno biegać, albo być prowadzona bez smyczy. Trzeba po prostu zawsze pamiętać, że psy tej rasy są z natury agresywne wobec innych zwierząt i niemal zawsze będą dążyć do konfrontacji z każdym napotkanym stworzeniem. Można im jednak śmiało pofolgować na terenie, gdzie kontakt z obcymi ludźmi, albo innymi zwierzętami będzie mało prawdopodobny.

  • HODOWLA AKIT W SZCZECINIE


    Dobrym pomysłem jest odwiedzenie hodowli, z której będzie pochodzić pies. Dzięki temu można obejrzeć rodziców (o ile reproduktor mieszka w hodowli). Trzeba przy tym pamiętać, że karmiąca suka nie będzie w dobrej kondycji. Inaczej oznaczałoby to, że nastąpiło zbyt wczesne oddzielenie szczeniąt, albo przedstawiana suka nie jest ich matką. Same szczeniaki powinny być grubiutkie, pachnące mlekiem matki i czyste. Wtedy można sądzić, że mają właściwe warunki rozwoju, a wybrana hodowla jest tą właściwą.

    Chociaż po osiągnięciu dorosłości Akita jest psem sporych rozmiarów, je niewiele a przy tym nie bywa wybredny. Trzeba jednak zadbać by rodzaj pożywienia był dopasowany do stylu życia jaki prowadzi. Kaloryczność posiłków powinna być proporcjonalna do czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Wśród suchych karm warto wybierać wzbogacone chondroityną (stawy) i glukozaminą (odporność), a podawane równolegle domowe jedzenie wzbogacać o suplementy z witaminami i mikroelementami chroniącymi kości i stawy.

  • SZCZENIAKI AKITY JAPOŃSKIEJ


    Piesek rasy Akita Inu – o ile zostanie dobrze wychowany – jest znakomitym towarzyszem i świetnym obrońcą. Ma silny instynkt obrony swojego terytorium oraz zbiorowości, którą uzna za rodzinę. Oznacza to, że pies który w obecności właściciela zachowuje się nienagannie, może zamienić się w pilnującego wszystkich stróża, gdy tylko jego pan zniknie z pola widzenia. Dzieje się tak, ponieważ niezwykle ważna dla Akity jest hierarchia oraz wrodzone dążenia do zajmowania w niej jak najwyższej pozycji.

    Powszechnie wiadomo że Akita, jeśli jest przywiązany do właściciela pozostanie bezwzględnie wierny do końca swego życia, dlatego w Japonii, z której pochodzi ta rasa jest symbolem wierności. Najlepiej znanym przykładem jest sfilmowana wielokrotnie opowieść o psie imieniem Hachiko, który czekał na powrót swojego pana przez prawie 10 lat, nie wiedząc, że ten zmarł nagle w miejscu pracy. Warto więc w pierwszej kolejności przywiązać odpowiednią wagę do wychowania psa gdy w grę wchodzi tak silna więź.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.