Troska i zaangażowanie 24/7
Kiedy na świat przychodzą szczeniaki akity, wyraźnie potwierdza się powiedzenie, że to nie my mamy hodowlę, ale hodowla ma nas! Od dnia szczęśliwego porodu wszystko podporządkowane jest nowym przybyszom. W naszej domowej Hodowli każde narodziny to wielkie święto, do którego przygotowujemy się dużo wcześniej, a każdy maluch jest wychwalany pod niebiosa i rozpieszczany (oczywiście w granicach rozsądku).
Odchów szczeniąt wymaga pracy i zaangażowania na każdym etapie. Choć teoretycznie opieką nad szczeniakami, pielęgnacją i żywieniem zajmuje się suka, my jako hodowcy bierzemy w tym aktywny udział. Na każdym etapie rozwoju dbamy o potrzeby fizjologiczne oraz behawioralne akicich dzieci. Mama i szczenięta są pod stałą opieka weterynaryjną. Zdrowie i kondycja suki jest równie ważna jak gromadka maluchów.
Od szczeniaka do starszaka
Wszystkie szczenięta, niezależnie od rasy rozwijają się w ten sam sposób. Najbardziej intensywny rozwój szczeniaka zarówno fizyczny, jak i psychiczny ma miejsce w pierwszych kilkunastu tygodniach jego życia. Mała akita podobnie jak niemowlę przechodzi kilka okresów rozwojowych, które przygotowują go do samodzielnego życia:
Od urodzenia do 14 dnia życia. Szczenięta są całkowicie zależne od matki, ślepe i głuche, wyczuwają jedynie dotyk i źródło ciepła. Instynktownie szukają pokarmu i potrafią odruchowo ssać. Dużo śpią, pełzają i przepychają się z rodzeństwem w kolejce do sutka z mlekiem. Mama-akita karmi, wylizuje brzuszki i reaguje na każdy pisk maluchów. W fazie neonatalnej ważna jest również obecność człowieka – podnoszenie, dotykanie, pielęgnowanie szczeniąt dostarczają bodźców do rozwoju układu nerwowego i zmysłów. Między 3. a 16. dniem stosujemy wczesną stymulację neurologiczną szczeniąt (bio sensor), która wpływa pozytywnie na rozwój zdolności motorycznych, rozwój zmysłów, a także zwiększa odporność na stres i choroby.
Od 14 do 21 dni życia. Około 10. dnia życia oseski przesypiające 90% czasu otwierają oczy, zaczynają widzieć i poznawać otoczenie. Wtedy zanikają zachowania neonatalne i maluchy zaczynają się usamodzielniać. Kontrolują potrzeby fizjologiczne, uczą się przemieszczania, zaczynają podgryzać rodzeństwo i przedmioty jakie napotkają na swojej drodze. Na tym etapie urozmaicamy otoczenie szczeniąt (zabawki, gryzaki), a także zaznajamiamy z codziennym życiem domowym i zabiegami pielęgnacyjnymi.
Od 3. do 12. tygodnia życia. Od trzeciego tygodnia niezwykle ważny staje się kontakt z człowiekiem. Maluchy szybko uczą się reagować na znajome głosy i pieszczoty. Małe akitki bawią się też ze swoim rodzeństwem ćwicząc komunikację i prawidłowe zachowania stadne. W tym czasie próbują też nowych pokarmów, które powoli wprowadzamy do diety szczeniąt. Stopniowo zaczynają jeść rozmoczone granulki karmy, twaróg, żółtka, surowe mięso z ryżem. Starsze szczenięta obgryzają już surowe kości i kurze łapki. W wieku 3 tygodni małe akitki przechodzą pierwsze odrobaczanie, a w wieku 6 tygodni pierwsze szczepienie na nosówkę i choroby wirusowe.
Należy pamiętać, że w trzecim tygodniu otwiera się tzw. okienko socjalizacyjne, czyli czas doświadczania świata, który jest kluczowy dla kształtowania prawidłowych zachowań i reakcji na różne bodźce. Więcej o socjalizacji szczeniąt piszemy TUTAJ
Rozwój szczenięcia przebiega bardzo szybko, małe akity rosną, coraz więcej biegają, prowadzą nieustanne „walki psów”, bawią się z dziećmi, poznają koty. Staramy się też przyuczać je do czystości, polecamy do tego podkłady-maty, które zaradzą psim siuśkom zanim akita nauczy się załatwiać na dworze. W razie sprzyjającej pogody wypuszczamy szczeniaki do ogrodu, gdzie w bezpiecznym otoczeniu mogą hasać i bawić się ze sobą. Ośmiotygodniowe szczenię akity jest już w pełni samodzielne i gotowe do zmiany domu. W naszej Hodowli na tym etapie kończy się odchów, wszystko to, co szczenięta poznają przez pierwsze 8 tygodni swojego życia, rzutuje na przyszłe zachowania oraz zdolności komunikacji zarówno z człowiekiem, jak i innymi psami.
Od 12. tygodnia życia. Ten etap odbywa się już poza hodowlą. Socjalizacja zachodzi dość łatwo, ale wymaga podtrzymania. Dlatego mała akita w nowym domu może początkowo czuć się niepewnie, póki nie pozna nowego otoczenia. Należy pamiętać, że szczeniak odłączony nagle od swojego rodzeństwa będzie nieco zagubiony i bojaźliwy, ale szybko poradzi sobie z „samotnością” pod przewodnictwem nowych opiekunów.
Nowi właściciele powinni pamiętać o tym, aby w dalszym ciągu pracować ze szczeniakiem, stawiać przed nim nowe wyzwania oraz pokazywać nowe sytuacje. Z pomocą socjalizacji przychodzi nauka w psim przedszkolu, która niezwykle pomaga zbudować pozytywną i trwałą więź z małym akitą. O wychowaniu, szkoleniach i innych psich sprawach przeczytaj w zakładkach „O akitach”.
ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222
Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.