Odchów szczeniąt akit

Odchów szczeniąt akit

Odchów naszych szczeniąt

Troska i zaangażowanie 24/7


Kiedy na świat przychodzą szczeniaki akity, wyraźnie potwierdza się powiedzenie, że to nie my mamy hodowlę, ale hodowla ma nas! Od dnia szczęśliwego porodu wszystko podporządkowane jest nowym przybyszom. W naszej domowej Hodowli każde narodziny to wielkie święto, do którego przygotowujemy się dużo wcześniej, a każdy maluch jest wychwalany pod niebiosa i rozpieszczany (oczywiście w granicach rozsądku).

Odchów szczeniąt wymaga pracy i zaangażowania na każdym etapie. Choć teoretycznie opieką nad szczeniakami, pielęgnacją i żywieniem zajmuje się suka, my jako hodowcy bierzemy w tym aktywny udział. Na każdym etapie rozwoju dbamy o potrzeby fizjologiczne oraz behawioralne akicich dzieci. Mama i szczenięta są pod stałą opieka weterynaryjną. Zdrowie i kondycja suki jest równie ważna jak gromadka maluchów.

Odchów Szczeniąt Akity

Psie dzieciaki


Wydawać by się mogło, że małe puchate kulki przyszły na świat tylko po to, by patrzeć na nie godzinami, brać na ręce, głaskać, tulić i miziać. Tak by się chciało, ale odchowanie miotu szczeniąt to raczej pełnoetatowa praca, często na 3 zmiany. Im więcej uwagi poświęci się maluchom, tym bardziej to procentuje w późniejszym czasie.

Szczeniaki akity wymagają dużego zaangażowania ze strony hodowcy. Przez cały czas przebywania w naszej Hodowli maluchy są ciągle monitorowane – ważne jest wszystko: ogólny stan zdrowia, przybieranie na wadze, prawidłowość rozwoju, zachowanie. Dbamy też o czystość i odpowiednią temperaturę legowiska, a także dobre odżywianie mamusi szczeniąt.

  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Odchów szczeniąt
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Odchów szczeniąt
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Odchów szczeniąt

Od szczeniaka do starszaka


Wszystkie szczenięta, niezależnie od rasy rozwijają się w ten sam sposób. Najbardziej intensywny rozwój szczeniaka zarówno fizyczny, jak i psychiczny ma miejsce w pierwszych kilkunastu tygodniach jego życia. Mała akita podobnie jak niemowlę przechodzi kilka okresów rozwojowych, które przygotowują go do samodzielnego życia:

  • Okres neonatalny

    Od urodzenia do 14 dnia życia. Szczenięta są całkowicie zależne od matki, ślepe i głuche, wyczuwają jedynie dotyk i źródło ciepła. Instynktownie szukają pokarmu i potrafią odruchowo ssać. Dużo śpią, pełzają i przepychają się z rodzeństwem w kolejce do sutka z mlekiem. Mama-akita karmi, wylizuje brzuszki i reaguje na każdy pisk maluchów. W fazie neonatalnej ważna jest również obecność człowieka – podnoszenie, dotykanie, pielęgnowanie szczeniąt dostarczają bodźców do rozwoju układu nerwowego i zmysłów. Między 3. a 16. dniem stosujemy wczesną stymulację neurologiczną szczeniąt (bio sensor), która wpływa pozytywnie na rozwój zdolności motorycznych, rozwój zmysłów, a także zwiększa odporność na stres i choroby.

  • Okres przejściowy

    Od 14 do 21 dni życia. Około 10. dnia życia oseski przesypiające 90% czasu otwierają oczy, zaczynają widzieć i poznawać otoczenie. Wtedy zanikają zachowania neonatalne i maluchy zaczynają się usamodzielniać. Kontrolują potrzeby fizjologiczne, uczą się przemieszczania, zaczynają podgryzać rodzeństwo i przedmioty jakie napotkają na swojej drodze. Na tym etapie urozmaicamy otoczenie szczeniąt (zabawki, gryzaki), a także zaznajamiamy z codziennym życiem domowym i zabiegami pielęgnacyjnymi.

  • Okres pierwotnej socjalizacji

    Od 3. do 12. tygodnia życia. Od trzeciego tygodnia niezwykle ważny staje się kontakt z człowiekiem. Maluchy szybko uczą się reagować na znajome głosy i pieszczoty. Małe akitki bawią się też ze swoim rodzeństwem ćwicząc komunikację i prawidłowe zachowania stadne. W tym czasie próbują też nowych pokarmów, które powoli wprowadzamy do diety szczeniąt. Stopniowo zaczynają jeść rozmoczone granulki karmy, twaróg, żółtka, surowe mięso z ryżem. Starsze szczenięta obgryzają już surowe kości i kurze łapki. W wieku 3 tygodni małe akitki przechodzą pierwsze odrobaczanie, a w wieku 6 tygodni pierwsze szczepienie na nosówkę i choroby wirusowe.
    Należy pamiętać, że w trzecim tygodniu otwiera się tzw. okienko socjalizacyjne, czyli czas doświadczania świata, który jest kluczowy dla kształtowania prawidłowych zachowań i reakcji na różne bodźce. Więcej o socjalizacji szczeniąt piszemy TUTAJ

    Rozwój szczenięcia przebiega bardzo szybko, małe akity rosną, coraz więcej biegają, prowadzą nieustanne „walki psów”, bawią się z dziećmi, poznają koty. Staramy się też przyuczać je do czystości, polecamy do tego podkłady-maty, które zaradzą psim siuśkom zanim akita nauczy się załatwiać na dworze. W razie sprzyjającej pogody wypuszczamy szczeniaki do ogrodu, gdzie w bezpiecznym otoczeniu mogą hasać i bawić się ze sobą. Ośmiotygodniowe szczenię akity jest już w pełni samodzielne i gotowe do zmiany domu. W naszej Hodowli na tym etapie kończy się odchów, wszystko to, co szczenięta poznają przez pierwsze 8 tygodni swojego życia, rzutuje na przyszłe zachowania oraz zdolności komunikacji zarówno z człowiekiem, jak i innymi psami.

  • Okres młodzieńczej (wtórnej) socjalizacji

    Od 12. tygodnia życia. Ten etap odbywa się już poza hodowlą. Socjalizacja zachodzi dość łatwo, ale wymaga podtrzymania. Dlatego mała akita w nowym domu może początkowo czuć się niepewnie, póki nie pozna nowego otoczenia. Należy pamiętać, że szczeniak odłączony nagle od swojego rodzeństwa będzie nieco zagubiony i bojaźliwy, ale szybko poradzi sobie z „samotnością” pod przewodnictwem nowych opiekunów.

    Nowi właściciele powinni pamiętać o tym, aby w dalszym ciągu pracować ze szczeniakiem, stawiać przed nim nowe wyzwania oraz pokazywać nowe sytuacje. Z pomocą socjalizacji przychodzi nauka w psim przedszkolu, która niezwykle pomaga zbudować pozytywną i trwałą więź z małym akitą. O wychowaniu, szkoleniach i innych psich sprawach przeczytaj w zakładkach „O akitach”.

Okresy Rozwojowe Szczeniąt
  • SZCZENIĘTA AKITA NA SPRZEDAŻ


    Szczecin jest kolejnym polskim miastem, w którym Akita cieszy się zainteresowaniem. Chociaż pies tej rasy ma opinię trudnego do wychowania i odpowiedniego ułożenia, wszyscy obeznani z tematem podkreślają, że trudy te w pełni rekompensuje rodzinny charakter Akity. Ponadto warto przejść bolączki adaptacji Akity, by zyskać niezwykle mądrego towarzysza i wspaniałego obrońcę o wyjątkowym, silnym charakterze. Ten zaś przejawia się od pierwszych tygodni życia, dlatego wychowanie psa zaczyna się już w hodowli.

    Każdy dobry hodowca powierzając szczeniaczka nowemu właścicielowi, powinien mu również przekazać najważniejsze informacje dotyczące rasy. Na pierwszy plan wysuwają się tu wskazówki odnośnie postępowania nie tylko z przedstawicielem rasy Akita, ale i charakterem konkretnego pieska. W Dworskiej Ostoi obcujemy ze swoimi podopiecznymi na co dzień, zajmujemy się też ich wstępnym wychowaniem i dobrze je poznajemy. Naszą rolą jest podpowiedzieć, jak kontynuować wychowanie, jak szkolić i czym karmić.

  • SOCJALIZACJA SZCZENIĄT AKITY Z NASZEJ HODOWLI


    Najważniejsze o czym należy pamiętać - każdy przedstawiciel Akita Inu ma dość złożony charakter. Pomimo wierności i przywiązania do właściciela, jest bardzo niezależnym psem. Ma to związek z tym, że rasa o której mówimy klasyfikowana jest jako pierwotna. Narzuca to swoisty tryb socjalizacji piesków oraz odpowiednią kontrolę adaptacji. Ze szczeniętami należy postępować zdecydowanie, ale łagodnie – najważniejsza w socjalizacji jest konsekwencja, ponieważ każda sytuacja rzutuje na przyszły rozwój.

    Z doświadczenia wiemy, że Akita kocha rodzinę, w której się znajdzie, ale na ogół tylko tę jedną. Członkami rodziny mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Akita stosuje też podział na tzw. „dobrych” i „złych” ludzi. Do osób uznanych przez siebie za dobre podchodzi bez wołania, może też domagać się pogłaskania. Przedstawicieli drugiej kategorii zwykle po prostu omija, a w razie poważniejszych zaczepek zastosuje (w zależności od wdrukowanych nawyków) ostrzegawcze warknięcie, lub nawet atak, który ma zawsze na celu obronę terytorium.

  • ROZWÓJ SZCZENIAKA AKITY


    Integralną częścią rozwoju żyjącego z człowiekiem z psa jest szkolenie. W przypadku Akity trzeba rozpoczynać je od szczeniaka, na początku okresu socjalizacji gdy pieska trzeba zapoznać z otoczeniemi. Jednym z lepszych rozwiązań, już po przekazaniu Akity przez hodowlę, jest zapisanie się z nim na odpowiednie szkolenie, gdzie poza zapoznaniem innych przedstawicieli gatunku można wdrażać podstawowe założenia. Wszystko musi zabrać trochę czasu, ale jest konieczne, jeśli nasz pies ma być dobrze ułożony.

    Do poważniejszych spraw związanych z rozwojem pieska jest nauczenie go, by nie gonił i nie zjadał wszystkiego co nie jest Akitą oraz oswajał się z dyscypliną i kontrolą, taką jak smycz. Ta zaś przydaje się szczególnie w lesie, gdzie instynkt myśliwski Akity może spowodować kłopoty. Podstawą nauki jest motywacja. Czasem może to być jakiś przysmak, innym razem zabawka do szarpania. Jeśli chodzi o wykorzystywane jedzenie, musi być ono naprawdę smaczne. W grę najczęściej wchodzą kawałki mięsa i ryb.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.