Żywienie i pielęgnacja

dbałość pod każdym względem

Żywienie i pielęgnacja akity

Naturalna dieta to podstawa


Żywienie psów to kwestia tak niejednorodna, że można by napisać kilka tomów o tym jakie są poglądy i zdania na ten temat. Ostatnio nawet można poczytać o psach karmionych dietą wegatariańską. Z fizjologicznego punktu widzenia zęby psa są przeznaczone do odgryzania, rozdzierania mięsa i łamania kości zwierząt. Dalsze odcinki układu pokarmowego psa również wykazują cechy typowe dla mięsożerców. Zatem „humanizacja” psów, robienie z nich wegetarian to działanie wbrew ich naturze.

Jeśli nawet przyjmiemy, że pies to istota wszystkożerna (tak się przystosował bytując z człowiekiem), to jednak najbardziej podstawowym pożywieniem psa jest mięso i to najlepiej surowe. Owszem, pies jest w stanie przyswoić dietę na bazie zbóż i roślin – tak jak to się dzieje w przypadku stosowania komercyjnego żywienia. Ale chyba każdy przyzna, że zdrowe jest to co: 1) zgodne z naturą danego gatunku 2) nieprzetworzone, albo przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Jeśli wybierzemy dobrą karmę i pies w dodatku ją lubi, to lepiej nic nie zmieniać, ponieważ psi układ pokarmowy dostosowuje się do pokarmu jaki dostaje. Dlatego wszelkie zmiany diety muszą odbywać się powoli i stopniowo. Zmianą diety nie jest okazyjne dawanie kości czy jakichś przysmaków z naszego stołu; takie okazjonalne jedzonko jest jedynie urozmaiceniem psiej diety, której podstawą zawsze musi być pełnowartościowa karma.

Naturalna Dieta

Karma BARF plus dodatki


Dieta naszych akit oparta jest na mięsie surowym. Zaadaptowaliśmy do naszych potrzeb dietę BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta). Decydując się na przestawienie psa na surowe mięso warto poczytać o tej diecie. Każdy jest najpierw początkującym i trochę eksperymentuje, potem dochodzi do wprawy, a w końcu „opracowuje” jakieś swoje sprawdzone metody żywienia psa.

Ogólna zasada przygotowywania jedzenia dla psów jest taka sama jak u ludzi – jedzenie ma być zdrowe i smaczne. Pies zje wszystko co mu będzie smakować. Nie wytłumaczysz swojemu pupilowi jak czasem mówi się dzieciom: zjedz, bo to jest zdrowe. To naprawdę nie przekona Twojego czworonoga. Żarcie musi psu wybornie pachnieć (co pachnie psu rzadko pachnie człowiekowi :) i musi mu dobrze smakować. Cały „przepis” na przygotowywanie karmy znajdziecie TUTAJ – można ten przepis modyfikować. W surowej diecie ważne są wszystkie składniki i suplementy, ale dzięki temu karmiąc swojego psa BARFem macie pewność, że dostarczacie wszystkie niezbędne elementy, witaminy i minerały.

  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Żywienie i pielęgnacja
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Żywienie i pielęgnacja
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Żywienie i pielęgnacja
Barf Dla Akit

Co jedzą szczeniaki?


Nasze szczeniaki zaczynają jeść surowe mięso już w wieku 3-4 tygodni. Indyk, cielęcina, wołowina pokrojona na kawałeczki znika w okamgnieniu. Później zalecamy utrzymać surowe karmienie przynajmniej do wieku 2 lat. Szczeniętom dajemy również warzywa i owoce, chętnie obgryzają marchewkę czy jabłko, ogólnie maluchy mogą próbować nowych smaków pod warunkiem, że nie są dla psa szkodliwe. W karmieniu szczeniąt należy unikać takich warzyw jak: szpinak, burak i rabarbar, ponieważ mają one właściwości zmniejszające wchłanianie wapnia.

Psy w naszym stadzie jedzą również suchy pokarm, ale jedynie jako dietę uzupełniającą i urozmaicenie. Większość karm komercyjnych niestety nie jest to jedzenie z najwyższej półki, trzeba wybierać  lepsze karmy (droższe) i uważnie czytać etykiety ze składem. Jeśli pies ma ulubioną dobrą karmę i nic się nie dzieje, może ją jeść przez całe życie, jeśli jednak widzimy, że pies się mocniej drapie, to przyczyną może być uczulenie na któryś ze składników suchej karmy. W przypadku psa alergika należy zaopatrzyć się w karmę weterynaryjną, która nie zawiera uczulających substancji. Ponadto dla psów trujące są: winogrona, czekolada, orzechy macadamia, awokado, bakłażan i zielona papryka.

Akita niejadek


Tak, to się zdarza, dwoisz się i troisz, robisz wszystko tak jak trzeba, jak Bóg przykazał, a Twój pupil ledwie tylko powącha i poliże zawartość miski. Na próżno namawiasz go do spróbowania... Nie jest głodny? Nie smakuje mu? Jedzenie stoi nietknięte aż trzeba je wyrzucić :/ Nikt jeszcze nie zbadał dlaczego część akit to niejadki, ale może kiedyś powstanie praca magisterska na ten temat. Bywa, że pies wybrzydza od początku, a ponieważ akita jest uparta jak akita, to żadnym sposobem nie skłonisz go do zmiany zdania. Czasem trafisz w gust i niejadek pożre jedzenie prawie razem z miską, a już następnego dnia to samo jedzenie nie będzie godne, żeby na nie spojrzeć. Ech...

U nas tak było z najstarszym Tejinem, co myśmy nawyczyniali, żeby jadł! Kiedy przychodził do miski i powoli zaczynał próbować jej zawartość, w domu musiała być całkowita cisza „ciiicho, bo Tejin je”. Najmniejszy stuk i odwrócenie uwagi kończyło jedzenie, a zazwyczaj zostawało jeszcze 3/4 zawartości.

Jaka jest rada na niejadka? Spróbuj zmieniać karmę aż trafisz na coś czemu Twoja akita się nie oprze. W najgorszym okresie mieszaliśmy psie jedzenie z pieczoną karkówką – specjalnie dla psa. Czasem już po prostu z rozpaczy dawaliśmy psu kocią puszkę! Rozrzucaj suchą karmę po domu, albo w trawie na ogrodzie, może zadziała instynkt tropienia :)
Czasem pomaga element rywalizacji np. kiedy pies nie chce jeść wołasz kota (raczej nie próbuj wołać drugiego psa, bo wtedy z pewnością będzie awantura). A czasem podnieś psią miskę do ust i udaj, że jesz i że "to jest taaakie pyszne", wiesz, że pies kocha ludzkie jedzenie, wszystko co jesz jest interesujące, nawet jak to jest ogórek kiszony. A w końcu jak się już wkurzysz to go nie karm, jednodniowy post mu nie zaszkodzi, a może pomoże, może niejadek się przestraszy, że już stale będzie na diecie i przestanie wydziwiać. Nie wiem co jeszcze poradzić... No cóż, masz akitę i musisz z tym żyć = musisz stale kombinować, przynajmniej rozrywkę umysłową masz zapewnioną! :D 

Żywienie Akity

Słów kilka o pielęgnacji Akit


Skóra i uszy

Zdrowa, dobrze odżywiona akita ma piękną sierść i czyste uszy. Ogólnie nie jest psem trudnym w pielęgnacji. Nasze akity kąpiemy 1-2 razy w roku i ewentualnie przed wystawą. Polecamy stosować szampony i odżywki nawilżające firmy VULPES – są bezzapachowe, dobrze zmywają brud i są bardzo wydajne (koncentraty), co ma znaczenie w przypadku dużego psa.

Szczotkować sierść należy co jakiś czas, przy okazji możemy zrobić psu przegląd, oglądać skórę, podbrzusze, sprawdzić uszy. Uszy dobrze jest kontrolować już od młodego wieku. Małżowiny zewnętrzne wycieramy wacikiem nasączonym oliwką dla dzieci. W starszym wieku robimy tak samo. Nie ma potrzeby grzebać w środku jakimiś patykami. Jeśli uszy są bardzo brudne i sączy się z nich śmierdząca wydzielina, wtedy bezwzględnie trzeba udać się z psiakiem do weterynarza.

W okresie linienia akita gubi podszerstek, zmienia też włos okrywowy. Nie trwa to długo, ale linienie jest dość obfite. Można przyspieszyć wymianę okrywy włosowej wyczesując podszerstek trymerem (zgrzebłem) hakowym. To najlepsze urządzenie dla akit! Jeśli spróbujesz, nigdy już nie kupisz innego

Pazury i zęby

Akita ściera sobie pazury naturalnie podczas chodzenia po twardym podłożu, jednak jeśli istnieje taka potrzeba można je przyciąć, najlepiej u weterynarza. To jak często obcinamy psu pazury jest rzeczą mocno indywidualną. Należy pamiętać, że zbyt długie pazury powodują z kolei ból, dyskomfort przy chodzeniu, nieprawidłowe układanie łap czy złą postawę ciała, a to wszystko wpływa na pojawianie się problemów ze stawami, mięśniami czy nawet niechęci do aktywności.

Od szczeniaka przyzwyczajaj Twojego akitę do zaglądania do pyska. Maluch wymienia wszystkie ząbki do pół roku, wtedy też widać czy ma prawidłowy zgryz – wadliwy zgryz wyklucza psa z dalszej hodowli. Akita jako rasa nie ma raczej skłonności do chorób przyzębia czy dziąseł, jednak należy dbać o higienę uzębienia.  Odkładanie się płytki nazębnej, czyli resztek pokarmowych i bakterii naturalnie bytujących w jamie ustnej, jest procesem naturalnym i trwa całe życie zwierzęcia. Problem może zrobić się gdy owa płytka narasta, i twardnieje pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie i tworzy się kamień nazębny u psa.

Zdrowe karmienie sprzyja zdrowym zębom, ponadto pies powinien mieć dostęp do zabawek i gryzaków (w tym bezpiecznych kości), dzięki którym ściera kamień nazębny. Są również specjalne pasty do psich zębów, wiele ludzi regularnie szczotkuje zęby swoim psiakom.

Pielęgnacja Akity
  • NIEPOWTARZALNE SZCZENIAKI AKITY JAPOŃSKIEJ


    Dworska Ostoja to rodzinna hodowla psów rasy akita zlokalizowana na terenie Szczecina. Nasza przygoda z tą ciekawą rasą psów zaczęła się już od dawna. Do dzisiaj jesteśmy zafascynowani charakterem tych zwierzaków i ich wyjątkowym sposobem bycia. Co nas w nich urzekło? Wygląd, który jest niezwykle efektowny – akity posiadają silną i masywną budowę ciała oraz inteligentne usposobienie. Jesteśmy przekonani, że szczeniaki akita japońska z naszej hodowli z pewnością urzekną i zachwycą każdego miłośnika tej rasy. Osoby, która pragną stworzyć dom wraz z akitą powinny być konsekwentne.

    Szczeniaki akita japońska praktycznie niczym nie wyróżniają się od szczeniąt innej rasy. Urodzone w naszej hodowli od maleńkości uczą się kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami. Mieszkają w domu więc są zadbane. Z troską i z zaangażowaniem podchodzimy do opieki nad maluchami nie izolując ich od matki, staramy się zapewnić im jak największy komfort i szczęście. Nasze psiaki posiadają rodowód i książeczki zdrowia. Wszystkich zainteresowanych szczeniakami psów akita z naszej hodowli Dworska Ostoja zapraszamy do kontaktui! Gwarantujemy, że nasze psy są traktowane z szacunkiem i miłością.

  • PIĘKNE SZCZENIAKI AKITA URODZONE W HODOWLI DWORSKA OSTOJA


    Jeśli jesteś miłośnikiem rasy akita i równie mocno nią zafascynowany – tak jak i my, zapraszamy do naszej wyjątkowej hodowli akit w Szczecinie. Od wielu lat stwarzamy ciepły i kochający dom dla psów tej japońskiej rasy. Nasze czworonogi są przyjaźnie nastawione do otoczenia i otaczających ich dzieci. Są nieodzowną częścią codziennego życia i wiernymi członkami naszego rodzinnego stadka.:) Do naszych psów podchodzimy z dbałością i szczególną troską o ich wychowanie. Szczeniaki akita są niewątpliwie uroczymi zwierzakami. Od malutkiego dbamy o ich zdrowie i dobre zachowanie.

    Psy z hodowli Dworska Ostoja posiadają rodowód ZKwP/FCI, co czyni je wzorcowymi przedstawicielami psów tego gatunku. Nasze szczeniaki akita przebywają pod stałą opieką weterynarza, a po opuszczeniu hodowli posiadają już wyrobione książeczki zdrowia. Wychowując się wśród domowników i dzieci od maleńkości nabywają łagodnego usposobienia i kontaktu z ludźmi. Akita to rasa bardzo wytrzymała, aktywna i wierna swoim właścicielom. Charakteryzuje się  inteligencją i niezależnością. Czworonogi te mają skłonności do dominacji ale przy konsekwencji i wyrozumiałości swego „pana” chętnie się uczą.

  • ODDANA SWEMU "PANU" AKITA INU


    Akita Inu to rasa psów japońskich, która słynie z wierności i wytrzymałości. Jest silna, niezależna i nadzwyczaj rozumna. Uczy się szybko, ale nadmierne szkolenie może się jej bardzo szybko znudzić. Trening posłuszeństwa tej rasy psów wymaga determinacji i cierpliwości, ale jest możliwy! Większość akit uwielbia w pysku przenosić wiele rzeczy, począwszy od kapci skończywszy na gazetach. Ta japońska rasa będzie idealna dla właścicieli, którzy nie prowadzą zbytnio aktywnego trybu życia. Mimo wszystko bardzo istotne dla akit są szkolenia i regularne spacery. Nie znoszą samotności.

    Dworska Ostoja to hodowla, którą tworzą ludzie z pasją i miłością do rasy Aita Inu. Posiadamy czworonogi, które na co dzień są radosne i chętne do współpracy. Nasze psy traktowane są z szacunkiem i uwielbieniem. Dbamy o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Należymy do ZKWP i międzynarodowej organizacji kynologicznej FCI, co oznacza, że nasze psiaki mają udokumentowane pochodzenie i są zdrowe po rodzicach. Wciąż uczymy i szkolimy psy dbając o ich znakomitą socjalizację oraz wychowanie. Z dumą prezentujemy nasze czworonogi na wystawach. Są one godnymi przedstawicielami rasy akita inu.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.